Wiosenne porządki

Pewnie nie raz zastanawialiście się, co kryje się pod pojęciem WIOSENNE PORZĄDKI.
Jedni uważają, że wystarczy umyć okna i zawiesić czyste firanki, inni rzucają się w wir i sprzątają wszystko.
Co musimy sprzątnąć,by wiosenne porządki uznać za zaliczone? Na początek zróbcie sobie listę co trzeba zrobić w każdym pomieszczeniu.

Listę tą możecie również wykorzystać przy okazji świątecznych porządków

 • Szafy - schowaj zimowe rzeczy, wyjmij lżejsze (wiosna-lato). To samo tyczy się butów. Zimą robimy na odwrót.
 • Okna - zdejmij, upierz zasłony i firanki, umyj okna i parapety. Nie zapomnij o karniszach. Tu kilka porad, jak prać firany
 • Mroczne kąty - poodsuwaj kanapy i odkurz za nimi, zrób to też pod regałami i tam, gdzie tylko dosięgniesz, a nie robisz tego podczas zwykłego sprzątania,  np: na ścianach i sufitach. Na pewno znajdziesz niejedną pajęczynę.
 • Oświetlenie - wyczyść klosze i oprawy. Sprawdź, czy nie potrzeba wymienić żarówek.
 • Ściany - pewnie w każdym pokoju znajdzie się jakaś ściana do wyczyszczenia, najczęściej brud widać przy włącznikach światła, zwłaszcza gdy posiadamy dzieci ( tu polecam chusteczki W5!)
 • Meble - powycieraj bibeloty, uporządkuj książki.
 • Kanapy - wypierz wszystkie kapy i ozdobne poduchy, wyczyść tapicerkę.
 • Podłogi - wytrzep, odkurz lub upierz dywany. Umyj dokładnie podłogi. Zanim odkurzysz, pamiętaj o opróżnieniu odkurzacza i wymianie worka.
 • Sprzęty elektroniczne - odkurz, wytrzyj szmatką elektrostatyczną.
 • Lustra - umyj wszystkie, pamiętaj też o szklanych drzwiach.

Dodatkowo w kuchni:
Dodatkowo na tarasie lub balkonie:
 • Kwiaty doniczkowe - przesadź te, które już powyrastały z doniczek. W pozostałych doniczkach spulchnij ziemię i dodaj niewielką ilość nowej ziemi. Zastanów się, czy może warto zrobić mały zielnik i posiać zioła?
 • Meble - umyj meble z tarasu lub balkonu. Możesz je już ustawić, by być gotową na wiosenne picie kawki w promieniach słońca.
 • Dekoracje - wyrzuć zniszczone, wyczyść te, które zostają, ewentualnie dokup nowe. Lampiony, wazony, dywaniki - kup, co lubisz.
Oczywiście każdy dom lub mieszkanie jest inne. Jedni mają więcej pracy w ogrodzie,a inni w kuchni, czy pokojach. Nie da się zrobić listy idealnej dla każdej Pani domu, ale mam nadzieję, że choć troszkę rozjaśniłam Wam, co zaliczamy do wiosennych porządków. Radzę brać się do pracy, bo święta za pasem. 
Słonko, które coraz częściej zagląda nam w okna, pięknie pokazuje ile po zimie nagromadziło się w domu kurzu i jak brudne mamy okna. Powodzenia!

Po komentarzu blogerki Panny Mysi, pozwolę sobie jeszcze na jedno:

Pamiętajcie, nic na siłę. Nie starajmy się zrobić wszystkich porządków jednego dnia, bo nie dożyjemy do drugiego. Rozłóżmy pracę na kilka dni, a nawet tygodni. A co najważniejsze - zwerbujmy do porządków rodzinę. Niech dzieciaki sprzątają swoje zabawki, niech mąż zajmie się oknami i odkurzaniem. Wszystkie ręce na pokład! 
2 komentarze:

 1. Świetny poradnik, ale ja nie mam czasu na tak dokładne sprzątanie :) Praca, dziecko, dom...

  OdpowiedzUsuń
 2. Panno Mysiu- znam ból, bo ja przy dwójce ledwo wyrabiam .Wiosenne porządki zaczęłam już dobre dwa miesiące temu. Wszystko da się zrobić, ale trzeba to rozłożyć w czasie. Czasem wystarczy, że zamknę laptopa i mam dodatkową wolną godzinę jak dzieci pójdą spać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

"Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i wykorzystywania tekstów zawartych na tej stronie bez wiedzy i zgody autora. Wszelkie teksty, jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną autora strony"