Pierzemy firanki

Piękny weekend za nami. Coraz częściej słonko zagląda do naszych domów. Nadchodzi pora na umycie zakurzonych po długiej zimie okien i upranie firanek. Zacznę od firan, jeśli mamy na zmianę, to warto czyste odświeżyć i powiesić wilgotne, natomiast te brudne po zimowym okresie najszybciej namoczyć. Na firankach zbierają się tony kurzu, roztoczy, tłuszczu od smażenia, dymu papierosowego i wielu wielu innych rzeczy.
Oto czynności jakie powinnyśmy wykonać, aby nasze firanki były czyste, białe i pachnące.

1. Składamy brudną firankę w kostkę i namaczamy ją w wannie lub dużej misce w ciepłej wodzie. Do wody możemy nasypać płatków mydlanych lub po prostu wlać płyn do mycia naczyń. Lekko ugniatamy i zostawiamy na kilka godzin, jeśli firanka jest bardzo brudna, wymieniamy wodę i powtarzamy czynność co najmniej dwa razy, przy drugim razie zamiast płatków czy płynu do naczyń, do wody dodajemy proszek do prania białych tkanin i 1 opakowanie sody oczyszczonej, lekko ugniatamy i zostawiamy na dłuższy czas, a najlepiej na noc. Następnego dnia płuczemy firanki, dwa razy w zupełności wystarczy, potem wkładamy firankę do pralki.
2. Większość naszych firan nadaje się do prania w pralce, dlatego też możemy nastawić na program delikatne pranie (ok. 30 stopni na ok. pół godzinki), wsypujemy specjalny proszek do prania firan np. Sofin, Biały Jeleń, ja osobiście wybrałam Dato w niemieckiej wersji (kupiłam na allegro).
3. Jeśli nie mamy proszku do prania firan, możemy użyć zwykłego proszku do białego. Wsypujemy go jednak dużo mniej, niż do zwykłego prania. Polecam dodać do proszku łyżeczkę sody oczyszczonej.
4. Bardzo dobrze upiorą się firanki w soli, która zawiera wybielacz optyczny. Godna polecenia jest sól do prania firan firmy Global - 5,10 zł za opakowanie 400 g lub  Dr Beckmann (saszetka na dwa prania, można również dodawać do proszku) cena ok. 5 zł. Jeśli decydujemy się na pranie w soli, zabrudzenia schodzą już przy 30 stopniach i nie wymagają wcześniejszego namaczania.
5. Pamiętajmy, że firanki nie lubią wirowania, zwłaszcza te delikatne.
6. Na koniec możemy dodać płyn do płukania tkanin, będą pięknie pachniały.
7. Firanki najczęściej wieszamy mokre, z tego względu, że przeważnie prostują pod własnym ciężarem.
8. Jeśli jednak nasze firanki wymagają prasowania, najlepiej zrobić to gdy są jeszcze wilgotne. Prasujemy wzdłuż nitki tak, aby nie powyciągać materiału.

8 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne porady. Dziękujemy.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja firanki zawsze prasuję po praniu a do wybielania dodaję proszek do pieczenia - szczególnie do starszych firanek:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Porady rzeczywiście bardzo pomocne i przydatne. To ważne, by dbać o wygląd naszych firanek czy zasłon, ponieważ są one istotnym elementem dopełniającym i dekorującym wnętrza. Na firankach i innych dekoracjach okiennych zbierają się duże ilości kurzu czy roztoczy, to także materiał który pochłania dym papierosowy, a także inne opary np. te pochodzące z gotowania, dlatego warto regularnie je prać, aby na długo zachowały świeżość i pierwotny wdzięk.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatne porady, bo nawet mimo dbania, to firanki po pewnym czasie żółkną i tracą na swojej jakości. Zawsze miałam wrażenie, że proszki i płyny do prania do firan średnio się nadają. A tego czegoś mi brakowało.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co prawda na jakiś czas porzuciłam firanki na rzecz rolet, ale teraz zmieniłam okna PCV i chciałabym też wrócić do eleganckich firan. Ale obawiam się tego prania wlasnie, pamiętam poszarzałe firanki i wolałabym tego uniknąć. Okna zmienialismy ze względów estetycznych w dużej mierze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakie macie sposoby, żeby nie prasować firan po praniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można powiesić je mokre. Wyprostują się pod swoim ciężarem. Niestety czasem jest taki materiał,że trzeba go uprasować i kropka. Ja często prasuję wiszące firany prasowaczem parowym. Pozdrawiam,

   Usuń

"Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i wykorzystywania tekstów zawartych na tej stronie bez wiedzy i zgody autora. Wszelkie teksty, jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną autora strony"