Dziś światowy dzień czekolady!

Dzień czekolady! ale fajnie, że ktoś wymyślił taki dzień. Wszystkie portale dwoją się i troją w pokazywaniu zdjęć czekoladowych cudeniek, pięknych tortów, muffinek i deserów. Ślinka cieknie od samego siedzenia przed ekranem komputera. A my dziś nie podamy Wam przepisu na doskonałe ciasto, ale za to powiemy jak usunąć plamy z czekolady! W internecie znajdziecie sporo porad w tym temacie - dziewczyny polecają pasty z żółtka, pranie w mleku, spirytus denaturowany, gilicerynę...ale która z Was ma w domu np. glicerynę? lub też wie gdzie ją kupić? My mamy jeden sposób -jeden sprawdzony!
1. Plamy po czekoladzie powinniśmy usuwać z ubrań od razu. Zabrudzenie posypujemy solą zmiękczającą mięso (Kamis ok. 2,30 zł) i zostawiamy na godzinę. Potem sól należy strzepnąć i uprać ubranie w pralce.
2. Stare plamy po czekoladzie usuwamy podobnie, lecz wcześniej z tej samej soli musimy zrobić pastę (sól i woda) i nakładamy na plamę. Dalej postępujemy jak wyżej.
Pamiętajcie jeśli materiał jest delikatny albo kolor intensywny, warto przed tym sprawdzić działanie soli w niewidocznym miejscu (na szwie po wewnętrznej stronie ubrania).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i wykorzystywania tekstów zawartych na tej stronie bez wiedzy i zgody autora. Wszelkie teksty, jeśli nie zaznaczono inaczej są własnością intelektualną autora strony"